Recap

Licensed to Colby-Sawyer College    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 05:11 PM
                             UMD vs CSC - 2/5/2011                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'B'                       NT    4:34.62   11  
     1) Brady, Megan 19                 2) Days, Lindsay E 20             
     3) Loubris, Hannah C 18            4) Dupuis, Brittany 20            
  2 Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'A'                       NT    4:34.67    4  
     1) Maki, Meredith 19               2) Conlon, Maggie 20              
     3) Cooper, Morgan C 19             4) Little, Lindsay 21             
 -- Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT         DQ  
     1) Parker, Morgan A 21             2) Dunican, Erin E 18             
     3) Whaley, Natalie M 21            4) Olson, Emily R 20              
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'A'                       NT    4:03.07   11  
     1) Frohman, Eric M 18              2) Dean, Matthew A 19             
     3) Johnson, Craig A 21             4) Haughey, Andrew 21             
  2 Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'B'                       NT    4:15.42    4  
     1) Poliseno, Nick 21               2) Janofsky, Kevin P 19           
     3) Adams, David 22                 4) Silva, Tom 19                  
  3 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    4:19.58    2  
     1) Driver, Eric J 23               2) Gaughan, Max M 21              
     3) Worden, Owen S 20               4) Nessen, Jack C 21              
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Kim F              20 UMD-NE                    NT   11:48.39    9  
  2 Favulli, Michelle T       21 UMD-NE                    NT   12:57.26    4  
  3 McCusker, Amanda E        21 CSC-NE                    NT   13:33.60    3  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartlett, Keenan C        18 CSC-NE                    NT   11:29.21    9  
  2 Haughey, Andrew           21 UMD-NE                    NT   11:53.01    4  
  3 Potcner, Josh             19 UMD-NE                    NT   12:16.88    3  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dupuis, Brittany          20 UMD-NE                    NT    2:17.10    9  
  2 Kane, Kerryn              18 UMD-NE                    NT    2:26.41    4  
  3 Berteletti, Krissy M      20 CSC-NE                    NT    2:29.56    3  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montanari, Jimmy W        20 CSC-NE                    NT    2:02.98    9  
  2 Silva, Tom                19 UMD-NE                    NT    2:04.11    4  
  3 Marc-Aurele, Jeff T       21 CSC-NE                    NT    2:15.35    3  
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maki, Meredith            19 UMD-NE                    NT      32.74    9  
  2 Parker, Morgan A          21 CSC-NE                    NT      33.23    4  
  3 Beahn, Amanda             21 UMD-NE                    NT      33.65    3  
  4 Murad, Rachel A           19 CSC-NE                    NT      34.56    2  
  5 Brady, Megan              19 UMD-NE                    NT      35.74    1  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frohman, Eric M           18 UMD-NE                    NT      28.46    9  
  2 Driver, Eric J            23 CSC-NE                    NT      30.07    4  
  3 Poliseno, Nick            21 UMD-NE                    NT      30.39    3  
  4 Secrest, Cameron A        20 UMD-NE                    NT      30.48    2  
  5 Hyde, Zach S              18 CSC-NE                    NT      32.66    1  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunican, Erin E           18 CSC-NE                    NT      34.32    9  
  2 Days, Lindsay E           20 UMD-NE                    NT      36.23    4  
  3 Olson, Emily R            20 CSC-NE                    NT      37.22    3  
  4 Kane, Kerryn              18 UMD-NE                    NT      37.44    2  
  5 Marks, Ari M              19 CSC-NE                    NT      37.69    1  
 -- DeCosta, Meghan R         19 CSC-NE                    NT     X38.35  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Matthew A           19 UMD-NE                    NT      30.06    9  
  2 Giordano, Chris J         18 CSC-NE                    NT      30.98    4  
  3 Janofsky, Kevin P         19 UMD-NE                    NT      33.17    3  
  4 Jiminian, Julian          19 UMD-NE                    NT      34.59    2  
  5 Foulds, Eric M            18 CSC-NE                    NT      35.65    1  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Morgan C          19 UMD-NE                    NT    2:35.65    9  
  2 Fairbank, Hannah R        19 CSC-NE                    NT    2:43.51    4  
  3 Loubris, Hannah C         18 UMD-NE                    NT    2:45.83    3  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Craig A          21 UMD-NE                    NT    2:13.57    9  
  2 Nessen, Jack C            21 CSC-NE                    NT    2:27.31    4  
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunican, Erin E           18 CSC-NE                    NT      27.08    9  
  2 Little, Lindsay           21 UMD-NE                    NT      28.04    4  
  3 Dupuis, Brittany          20 UMD-NE                    NT      28.77    3  
  4 DeCosta, Meghan R         19 CSC-NE                    NT      31.26    2  
  5 Sardella, Lauren          22 UMD-NE                    NT      31.92    1  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, David              22 UMD-NE                    NT      24.24    9  
  2 Poulin, DJ J              22 CSC-NE                    NT      24.60    4  
  3 Gaughan, Max M            21 CSC-NE                    NT      25.33    3  
  4 Montanari, Jimmy W        20 CSC-NE                    NT      25.40    2  
  5 Silva, Tom                19 UMD-NE                    NT      26.09    1  
  6 Jiminian, Julian          19 UMD-NE                    NT      26.56  
 -- Hyde, Zach S              18 CSC-NE                    NT     X25.43  
 -- Marc-Aurele, Jeff T       21 CSC-NE                    NT     X26.94  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rius, Ceci Z              19 UMD-NE                206.35     174.30    9  
  2 Hopkins-Pottle, Chelsea   18 UMD-NE                178.15     164.45    4  
  3 Welter, Karen E           18 UMD-NE                137.95     128.00    3  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francia, Christian        24 UMD-NE                290.75     156.65    9  
  2 Foulds, Eric M            18 CSC-NE                    NT     155.90    4  
  3 Szarek, Conor             18 UMD-NE                142.05     143.40    3  
  4 Jacobs, Nicholas          18 UMD-NE                168.75     141.30    2  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dupuis, Brittany          20 UMD-NE                    NT    1:02.31    9  
  2 Little, Lindsay           21 UMD-NE                    NT    1:02.71    4  
  3 Whaley, Natalie M         21 CSC-NE                    NT    1:03.66    3  
  4 Berteletti, Krissy M      20 CSC-NE                    NT    1:08.70    2  
  5 Sardella, Lauren          22 UMD-NE                    NT    1:13.86    1  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poulin, DJ J              22 CSC-NE                    NT      53.29    9  
  2 Silva, Tom                19 UMD-NE                    NT      54.99    4  
  3 Adams, David              22 UMD-NE                    NT      55.27    3  
  4 Montanari, Jimmy W        20 CSC-NE                    NT      56.30    2  
  5 Marc-Aurele, Jeff T       21 CSC-NE                    NT    1:00.55    1  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlon, Maggie            20 UMD-NE                    NT    2:24.97    9  
  2 Beahn, Amanda             21 UMD-NE                    NT    2:33.94    4  
  3 Brady, Megan              19 UMD-NE                    NT    2:41.07    3  
  4 Parker, Morgan A          21 CSC-NE                    NT    2:45.01    2  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frohman, Eric M           18 UMD-NE                    NT    2:15.59    9  
  2 Bartlett, Keenan C        18 CSC-NE                    NT    2:19.70    4  
  3 Driver, Eric J            23 CSC-NE                    NT    2:23.99    3  
  4 Secrest, Cameron A        20 UMD-NE                    NT    2:26.09    2  
  5 Poliseno, Nick            21 UMD-NE                    NT    2:31.20    1  
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunican, Erin E           18 CSC-NE                    NT    2:38.05    9  
  2 Olson, Emily R            20 CSC-NE                    NT    2:51.36    4  
 -- Kane, Kerryn              18 UMD-NE                    NT   X2:54.40  
 -- Days, Lindsay E           20 UMD-NE                    NT   X2:58.82  
 -- Loubris, Hannah C         18 UMD-NE                    NT   X3:08.09  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giordano, Chris J         18 CSC-NE                    NT    2:28.97    9  
  2 Dean, Matthew A           19 UMD-NE                    NT    2:29.72    4  
  3 Worden, Owen S            20 CSC-NE                    NT    2:30.92    3  
  4 Janofsky, Kevin P         19 UMD-NE                    NT    2:43.80    2  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCusker, Amanda E        21 CSC-NE                    NT    6:39.65    9  
  2 Berteletti, Krissy M      20 CSC-NE                    NT    7:00.62    4  
 -- Maki, Meredith            19 UMD-NE                    NT   X5:43.81  
 -- Moore, Kim F              20 UMD-NE                    NT   X5:53.45  
 -- Favulli, Michelle T       21 UMD-NE                    NT   X6:26.61  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Craig A          21 UMD-NE                    NT    5:21.13    9  
  2 Haughey, Andrew           21 UMD-NE                    NT    5:35.69    4  
  3 Bartlett, Keenan C        18 CSC-NE                    NT    5:40.50    3  
  4 Driver, Eric J            23 CSC-NE                    NT    5:58.21    2  
  5 Potcner, Josh             19 UMD-NE                    NT    6:10.90    1  
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whaley, Natalie M         21 CSC-NE                    NT      31.18    9  
  2 Fairbank, Hannah R        19 CSC-NE                    NT      31.86    4  
  3 Murad, Rachel A           19 CSC-NE                    NT      32.30    3  
 -- Cooper, Morgan C          19 UMD-NE                    NT     X30.16  
 -- Little, Lindsay           21 UMD-NE                    NT     X31.36  
 -- Marks, Ari M              19 CSC-NE                    NT     X32.24  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, David              22 UMD-NE                    NT      26.61    9  
  2 Gaughan, Max M            21 CSC-NE                    NT      27.47    4  
  3 Hyde, Zach S              18 CSC-NE                    NT      28.69    3  
  4 Nessen, Jack C            21 CSC-NE                    NT      28.70    2  
  5 Secrest, Cameron A        20 UMD-NE                    NT      29.58    1  
  6 Jiminian, Julian          19 UMD-NE                    NT      30.94  
 -- Foulds, Eric M            18 CSC-NE                    NT     X31.26  
 
Event 27  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Conlon, Maggie            20 UMD-NE                    NT   X5:25.26  
 -- Prives, Abbey             20 UMD-NE                    NT   X5:43.26  
 -- Loubris, Hannah C         18 UMD-NE                    NT   X5:49.19  
 
Event 28  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giordano, Chris J         18 CSC-NE                    NT    4:52.97    9  
  2 Worden, Owen S            20 CSC-NE                    NT    4:53.64    4  
 -- Janofsky, Kevin P         19 UMD-NE                    NT   X5:14.03  
 
Event 29  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Welter, Karen E           18 UMD-NE                    NT    X151.20  
 -- Hopkins-Pottle, Chelsea   18 UMD-NE                    NT    X166.95  
 -- Rius, Ceci Z              19 UMD-NE                    NT    X176.10  
 
Event 30  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Szarek, Conor             18 UMD-NE                    NT    X126.55  
 -- Francia, Christian        24 UMD-NE                    NT    X227.75  
 -- Jacobs, Nicholas          18 UMD-NE                    NT        XDQ  
 
Event 31  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    9:50.00   11  
     1) Olson, Emily R 20               2) Whaley, Natalie M 21           
     3) Berteletti, Krissy M 20         4) Fairbank, Hannah R 19          
  2 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'B'                  NT   10:13.00    4  
     1) DeCosta, Meghan R 19            2) Murad, Rachel A 19             
     3) Marks, Ari M 19                 4) McCusker, Amanda E 21          
 -- Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'A'                       NT   X8:46.00  
     1) Conlon, Maggie 20               2) Moore, Kim F 20                
     3) Maki, Meredith 19               4) Cooper, Morgan C 19            
 -- Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'B'                       NT   X9:49.01  
     1) Beahn, Amanda 21                2) Favulli, Michelle T 21         
     3) Kane, Kerryn 18                 4) Days, Lindsay E 20             
 
Event 32  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colby-Sawyer College Chargers-NE  'A'                  NT    8:10.05   11  
     1) Poulin, DJ J 22                 2) Worden, Owen S 20              
     3) Giordano, Chris J 18            4) Bartlett, Keenan C 18          
 -- Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'A'                  7:58.17   X7:51.11  
     1) Haughey, Andrew 21              2) Frohman, Eric M 18             
     3) Dean, Matthew A 19              4) Johnson, Craig A 21            
 -- Univ. of Mass. Dartmouth-NE  'B'                       NT   X9:12.19  
     1) Potcner, Josh 19                2) Poliseno, Nick 21              
     3) Secrest, Cameron A 20           4) Jiminian, Julian 19            
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 34                    
 
  1. Univ. of Mass. Dartmouth            126   2. Colby-Sawyer College Chargers       104
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 34                     
 
  1. Univ. of Mass. Dartmouth            136   2. Colby-Sawyer College Chargers       119