Corsairs Demonstrate Their Academic Prowess

(Dartmouth, MA) – UMass Dartmouth student-athletes continued to demonstrate their academic success this past semester when 39 students received Chancellor's List honors and 126 earned Dean's List honors following the fall 2012 academic semester.  A student must have a grade point average of 3.8 on a 4.0 scale to qualify for the Chancellor's List, and a 3.2 or higher to make the Dean's List.

 

The compilation of student-athlete academic accomplishments is part of a review conducted each semester by the UMass Dartmouth Athletic Department. In total, 165 student-athletes received academic honors with all 26 of the Corsair varsity sports teams represented on the list.

 

"With our continued progress in academics, we are proud of the commitment made by our student-athletes to their school work as well as the work necessary to be successful in their sports as well," said UMass Dartmouth Athletic Director Ian Day.

 

The UMass Dartmouth women's cross country team had seven of its nine student-athletes earn academic honors to post a team GPA of 3.34 last fall.  Ten UMass Dartmouth teams finished with a combined GPA of 3.0 or better, including women's indoor and outdoor track, ice hockey, men's tennis, sailing, women's soccer, women's tennis, equestrian and field hockey.  Ice hockey and women's soccer each had six student-athletes reach the Chancellor's List.  Ten student athletes earned perfect 4.00 scores during the Fall 2012 semester.

 

"As a department we take the accomplishments of our student-athletes very seriously and hold them up as great representatives of what the Division III model of student-athlete best represents," said Day.

 

                                                                -30-

 

CHANCELLOR'S LIST

(3.8 GPA or higher)

     

Name

Sport

Cl

Major

Hometown/High School

Erica Allan

Field Hockey

JR

Psychology

Amherst/Amherst

Emily Anderson

Field Hockey, Track

FR

Nursing

Medway/Medway

Dmitry Antipin

Ice Hockey

SO

Operations Management

Novosibirsk, Russia

Matt Bejtlich

Men's Tennis

JR

Engineering

Plymouth/Moses Brown

Megan Cole

Women's Soccer

FR

Nursing

Mansfield/Mansfield

Gabrielle Colonies

Women's Track, Soccer

FR

Nursing

Sutton/Sutton

Justin Conor

Men's Track

FR

Electrical Engineering

Holden/Wachusett Reg.

Matt Correia

Ice Hockey

SR

Management Information Systems

Acushnet/New Bedford

Megan Debarros

Women's Soccer

FR

Business Undeclared

Seekonk/Seekonk

Nick Hiou

Football

SR

Finance

Peabody/Peabody

Jake Jaskolka

Men's Tennis

FR

Mechanical Engineering

Mattapoisett/Old Rochester

Summer Jones

Women's Track

FR

Crime and Justice Studies

East Bridgewater/East Bridgewater

Colleen Kane

Women's Basketball, Lacrosse

FR

Nursing

Arlington/Arlington

Eric Karstunen

Men's Track, CC

SO

Marketing

Pembroke/Pembroke

Steve Laliberte

Ice Hockey

SO

Finance

East Falmouth/Bridgton Academy

Kathleen Landers

Women's Soccer

JR

English, Writing, Communication

Danvers/Danvers

Olivia  Larcom

Women's Track

FR

Spanish

Raynham/Bridgewater-Raynham

Ray Lawton

Men's Tennis

SO

Mechanical Engineering

Fairhaven/Fairhaven

Kelly Lyona

Volleyball

FR

Arts and Sciences Undeclared

Pocasset/Bourne

Jordan MacPherson,

Men's Lacrosse

JR

Crime and Justice Studies

Westwood/Westwood

Amanda McHugh

Softball

FR

Nursing

North Kingstown, RI/North Kingstown

Franz Moesinger

Football

FR

Liberal Arts

Milford/Concord-Carlisle

Matt Montano

Men's Track

FR

History

Agawam/Agawam

Sarah Murray

Equestrian

SO

Accounting

Sharon/Sharon

Cyrenus Paquin

Men's Track, CC

FR

Arts and Sciences Undeclared

Middleboro/Middleboro

Kailee Paulson

Women's Soccer

FR

Nursing

Mansfield/Mansfield

Jesse Perrin

Men's Track

SR

Psychology

Somerset/Somerset

Jacklyn Reis

Equestrian

JR

Biology

Westport/Westport

Hannah Schulze

Women's Tennis

SO

Marketing

Chelmsford/Chelmsford

Jacob Silva

Baseball

FR

Electrical Engineering

Seekonk/Seekonk

Jessica Sullivan

Women's Track, Soccer

FR

Nursing

Bridgewater/Bridgewater-Raynham

Reece Tanguay

Baseball

FR

Arts and Sciences Undeclared

Essex Junction/VT/Essex

Josh Tombs

Baseball

FR

Civil and Environmental Engineering

Kingston, RI/South Kingstown

Ben Vandervies

Ice Hockey

JR

Psychology

Hanna, AB/J.C. Charyk

Shaun Walters

Ice Hockey

SO

Business Undeclared

Plymouth, MI/Father Gabriel Richard (MI)

Mike Wilson

Ice Hockey

FR

Marketing

St. Johns, MI/Fulton (MI)

Joe Zottoli

Baseball

FR

Biology

Worcester/Wachusett Regional

         

DEAN'S LIST

(3.2 to 3.8 GPA)

     

Name

Sport

Cl

Major

Hometown/High School

Gerald Arneaud

Men's Track

SR

Psychology

Dorchester/Newton South

Marci Arsenault

Sailing

SO

Nursing

Weymouth/Weymouth

Stephanie Babineau

Women's Soccer

FR

Nursing

Malden/Matignon

Riley Baxter

Men's Lacrosse

SO

Arts and Sciences Undeclared

Groton/Groton-Dunstable

Katisha Bellegarde

Women's Track. CC

FR

Biology

Methuen/Methuen

Scott Bernazzani

Men's Track, CC

SO

Visual Design/Graphics

Abington/Cardinal Spellman

Mykaliah Best

Women's Basketball

JR

Biology

Cambridge/ Rindge and Latin

Caitlin Bien

Volleyball

FR

Chemistry

Worcester/Millbury

Mike Bird

Football

JR

Civil and Environmental Engineering

Hopedale/Hopedale

Luke Bomback

Baseball

FR

Mechanical Engineering

Swansea/Case

Alexandra Bowden

Equestrian

FR

Liberal Arts

Taunton/Taunton

Grunde Brandso

Men's Track

SO

Psychology

Dartmouth/Dartmouth

Robert Braza

Men's Swimming

FR

Business Undeclared

Attleboro/Attleboro

Nick Brett

Football

SR

Crime and Justice Studies

Loudon, NH/Merrimack Valley

Manwon Brisbane

Men's Track

FR

Arts and Sciences Undeclard

Roxbury/Avon Old Farms

Phil Bronner

Ice Hockey

SR

English

Wilbraham/Williston Northampton

Dan Brown

Men's Lacrosse

FR

Business Undeclared

Beverly/Beverly

Paige Brown

Sailing

SO

Nursing

Framingham/Framingham

Amy Carchedi

Women's Soccer

SR

Crime and Justice Studies

Quincy/North Quincy

Taryn Cardiel

Field Hockey

JR

Crime and Justice Studies

Moorpark, CA/Moorpark

Billy Carias

Men's Soccer

FR

START Program

Stamford, CT/Westhill

Beth Castantini

Women's Basketball

FR

Finance

Newburyport/Newburyport

Krista Chauvin

Women's Track, Soccer

JR

Crime and Justice Studies

Seekonk/Seekonk

Jeff Cheng

Football

FR

Physics

Worcester/Leominster

Daryl Chingono

Men's Track

SO

Economics

Johannesburg, South Africa/St. Stithians

Dan Chouinard

Men's Tennis

FR

Nursing

Westport/Westport

Maggie Conlon

Women's Swimming

SR

Nursing

Westport/Westport

Jessica Connor

Women's Track. CC

SO

Psychology

Worcester/Doherty

Morgan Cooper

Women's Swimming

SR

Psychology

Sunderland/Frontier Regional

Kainoa Culverhouse

Men's Track

SO

Electrical Engineering

Salisbury/Triton Regional

Kevin Curley

Men's Swimming

FR

Engineering Undeclared

Raynham/Bridgewater-Raynham

Meghan Cutler

Women's Track, CC

SO

Nursing

Attleboro/Attleboro

Melissa Daigle

Women's Basketball

SO

English, Literature and Criticism

Rockland/Rockland

Pete Danko

Golf

SO

Marketing

Norton/Norton

Caroline Daubitz

Women's Track, Field Hockey

FR

Business Undeclared

Agawam/Agawam

Todd Davis

Men's Lacrosse

JR

Civil Engineering

East Sandwich/Sandwich

Lindsay Days

Women's Swimming

SR

Art Education

Marion/Bishop Stang

Shawna Denn

Sailing

JR

Human Resource Mgt

Dracut/Greater Lowell Voke

Victoria Dolce

Field Hockey

SO

Nursing

Jamestown, RI/North Kingstown

Caitlin Dorr

Women's Track, CC

JR

Visual Design/Graphics

Foxboro/Foxboro

Zach Drolette

Men's Lacrosse

FR

Nursing

Burlington, VT/Burlington

Nate Eagan

Ice Hockey

SR

History

Hingham/Hingham

Andy Ekstrom

Baseball

SO

Accounting

Millbury/Millbury

Jen Elliott-Smith

Equestrian

SO

Math

Plymouth/Silver Lake

Heather Fatcheric

Field Hockey

FR

History

Princeton/Wachusett Reg.

Natalie Fernberg

Equestrian

SO

Nursing

Attleboro/North Attleboro

Kristyna Ferrara

Women's Track

FR

Arts and Sciences Undeclared

Melrose/Melrose

Carina Filosa

Volleyball, Lacrosse

FR

Nursing

Milford/Milford

Heather Flimlin

Sailing

SO

Nursing

Washington, NJ/Warren Hills

Dana Foley

Women's Track

FR

Nursing

Mansfield/Mansfield

Denise Gates

Women's Lacrosse

SR

Nursing

Feeding Hills/Agawam

Mike Giaquinto

Men's Tennis

SR

Accounting

East Falmouth/Falmouth

George Gillmore

Golf

SR

Operations Management

Cotuit/Barnstable

Liz Girczyc

Women's Tennis

SR

Marketing

Attleboro/Attleboro

Andrew Goncalves

Men's Track, CC

FR

Electrical Engineering

New Bedford/New Bedford

Maura Goncalves

Women's Soccer

SO

Nursing

Dartmouth/Dartmouth

Zach Hepler

Ice Hockey

SR

Civil Engineering

Sarver, PA/ Freeport Area (PA)

Elaina Hoeppner

Equestrian

FR

Marketing

Southwick/Tolland

Ryan Holbrook

Men's Lacrosse

SR

Marketing

Braintree/Braintree

Blake Jalbert-Sullivan

Football

FR

Accounting

Medford/Beverly

Jessica Jarvis

Sailing

SO

Nursing

Weymouth/Weymouth

Kyle Johnston

Ice Hockey

FR

Marketing

Charlotte, MI/Charlotte (MI)

Michaela Johnston

Field Hockey

JR

Nursing

Mansfield,/Mansfield

Aven Jones

Men's Basketball

FR

Business Undeclared

Beverly/Beverly

Kerryn Kane

Women's Swimming

JR

Nursing

Arlington/Arlington

Brendan Kelleher

Golf

JR

Accounting

Hopedale/Hopedale

Alexandra Koury

Equestrian

FR

Visual Design/Graphics

Holden/Wachusett

Zak Kroll

Ice Hockey

FR

BNG-BS

Anchorage, AK/Dimond

Rebecca Larson

Volleyball

FR

Nursing

Fairhaven/Fairhaven

Renee Laurencelle

Women's Track, CC

FR

Nursing

Tyngsboro/Tyngsboro

Andrea Lewis

Sailing

JR

Sociology

East Longmeadow/E. Longmeadow

Emma Linden

Sailing

FR

Arts and Sciences Undeclard

Beverly/Beverly

Cassie Liston

Women's Basketball

JR

Psychology

Stoneham/Stoneham

Mike Lynch

Men's Lacrosse

SR

Marketing

Lynn/Lynn English

Russell Magsen

Baseball

FR

Business Undeclared

West Boylston/West Boylston

Meredith Maki

Women's Swimming

SR

Human Resource Mgt

Holden/Wachusett

Samantha Mangano

Women's Basketball

FR

Business Undeclared

Winchester/Winchester

Shay McCretton

Women's Lacrosse

FR

Nursing

North Attleboro/North Attleboro

Jordan McDonald

Football

JR

Crime and Justice Studies

Brockton/Brockton

Katie McEachern

Softball, Volleyball

FR

Artisanry-Jewelry/Metals

Wrentham/King Phillip

Will McNamara

Football

JR

Visual Design/Graphics

Stoughton/Stoughton

Ryan Medeiros

Baseball

SO

Nursing

Acushnet/New Bedford

Zach Medeiros

Men's Lacrosse

SO

Biology

East Freetown/Bishop Connolly

Michel-Le Miranda

Women's Track

FR

Biology

Somerville/Somerville

Jenna Miedzionoski

Field Hockey

JR

Psychology

Beverly/Hamilton-Wenham Reg

Hannah Millea

Women's Soccer

FR

Computer Information Systems

Sutton/Sutton

Michelle Miller

Women's Soccer

JR

History

Westford/Westford Academy

Colleen Moriarty

Women's Basketball

SR

Marketing

Canton/Canton

Adam Niden

Men's Lacrosse

JR

Finance

Walpole/Walpole

Caissie Niles

Women's Swimming

FR

Mechanical Engineering

Raynham/Bridgewater-Raynham

Lauren O'Brien

Field Hockey

SO

Biology

Rochester/Old Rochester

Harrison Ogbewe

Men's Track

FR

Medical Lab Science

Randolph/Blue Hills Reg.

Barbara Okafor

Women's Track

FR

Biology

Hyde Park/Boston Latin

Ifeoma Okeke

Women's Track

FR

Arts and Sciences Undeclared

Stoughton/Stoughton

Anthony Peixoto

Men's Swimming

SO

Nursing

New Bedford/New Bedford

Isabelle Pierre

Women's Track

SO

Biology

Madison Park/Media Comm Tech

Jean Pierre

Men's Track

JR

Computer Engineering

Mattapan/Media Comm Tech

Abbey Prives

Women's Swimming

JR

Nursing

Wellesley/Wellesley

Nicklaus Prozinski

Men's Lacrosse

FR

Business Undeclared

Ashland/Ashland

John Quigg

Baseball

SR

Crime and Justice Studies

Weymouth/Archbishop Williams

Josh Rebello

Baseball

SO

History

Acushnet/New Bedford

Matt Reissfelder

Men's Track,

FR

Marketing

Westwood/Westwood

Cassie Remillard

Women's Track

FR

Marketing

Millville/Bellingham

Alex Richardson-Newton

Baseball

SO

Marketing

Saco, ME/Thornton Academy (ME)

Lauren Roche

Women's Track

JR

Studio Art

Norfolk/King Phillip Regional

Samantha Rodrigues

Women's Track, CC

FR

Mechanical Engineering

Somerset/Somerset

Alexis Ruest

Volleyball

FR

Engineering Undeclared

Coventry, RI/Coventry

Matt Russell

Baseball

FR

Arts and Sciences Undeclared

Townsend/North Middlesex Reg

Katie Sheehan

Women's Track, CC

FR

Nursing

Scituate/Scituate

Angelos Sideris

Men's Swimming

FR

Business Undeclared

Dartmouth/Dartmouth

Casey Skolnik,

Ice Hockey

FR

Engineering Undeclared

Ashland, OR/Ashland (OR)

Evangelos Stefanou

Ice Hockey

FR

Accounting

Tabernacle, NJ/St. Joseph's Prep (PA)

Zach Switaj

Men's Track, CC

JR

Mechanical Engineering

Tamworth, NH/Kennett

Katina Syner,

Women's Soccer

SR

Civil Engineering

Springfield/Central

Derek Tarpey

Football

FR

Crime and Justice Studies

Tewksbury/Tewksbury

Steve Tarpey

Men's Lacrosse, Football

JR

Finance

Worcester/Shrewsbury

Nick Thayer

Men's Lacrosse

JR

Crime and Justice Studies

Chelmsford/Chelmsford

Mike Thomas

Football

JR

Crime and Justice Studies

Everett/Everett

Alex Trottier

Men's Track

FR

Medical Lab Science

Blackstone/Blackstone-Millville

Ekaterina Tzavaras,

Women's Tennis

SR

Liberal Arts

Brockton/West Bridgewater

Colleen Waclawik,

Equestrian

FR

Medical Lab Science

Rochester/Old Rochester

Cody Zygmont

Men's Tennis

SR

Nursing

Swansea/Case